The Hour of Code (Sat kodiranja)

Published by Srednja Škola on

The Hour of Code (Sat kodiranja) je globalni projekt koji se održava u prosincu. To je mjesec u kojem su rođene Ada Lovelace, (10.12.1815.) britanska matematičarka i općeprihvaćena prva programerka na svijetu i Grace Murray Hopper,  (9.12.1906.) pionirka informatike, zaslužna za popularizaciju izraza bug i razvoja programskog jezika COBOL. Cilj projekta je približiti alogoritamski način razmišljanja te razviti kritičko mišljenje  koje će pomoći učenicima u boljem razumijevanju tehnologije kojom se svakodnevno koriste, a i udrugim oblastima života.

Projekt je počeo 2014. godine i naša škola od samog početka aktivno sudjeluje u Satu kodiranja. Prošle školske godine, zbog drugačijih uvjeta organiziranja nastave, nismo ga uspjeli realizirati.Ove godine je u prvim razredima gimnazije i na izbornoj nastavi održan Sat kodiranja.Tema je bila Računalna grafika – Pixeli. Radili smo takozvano unplugged programiranje to jest programiranje bez računala. Uz pomoć profesorice Dine Goluža naučili smo osnove računalne grafike. Na početku smo pogledali prezentaciju kojom su nam objašnjena pravila programiranja Pixela. Prvi zadaci nisu bili zahtjevni jer smo dobili program i trebali samo nacrtati sliku. Na kraju smo dobili zadatak da sami nacrtamo sliku i onda isprogramiramo. Tu smo pokazali svoju kreativnost.Dobili smo diplome za kvalitetno obavljen zadatak. Dobro smo se zabavili a i naučili nešto više o osnovama računalne grafike.

Fani Viličić, II.2 i Ivan Kožul II.1

 

 

Categories: Vijesti