Povodom Međunarodnog dana prevencije nasilja nad djecom učenici naše škole su napisali dva prigodna pisma posvećena djeci žrtava nasilja.

      Ovo pismo pišem vama, svima koji ste osjetili težinu ljudske ruke, koji ste ispaštali zbog tuđe naravi i zle ćudi. Znajte, u životu sve prođe: sreća, tuga, bol, ali isto tako sve se vrati po zasluzi. Svakome od vas život je priredio težak period, ali izborili ste se, a ako niste - hoćete. Vjerujte u sebe, ali i to da, koliko god to teško bilo povjerovati, ovom zemljom još uvijek korača pokoja dobra duša koja je spremna zacijeliti vaše rane i želi vratiti osmijeh na vaše lice koje vas, koliko god to teško bilo, razumije. Znam... nije lako zaboraviti pretrpljeno zlo, taj ožiljak na vašem srcu teško itko može zacijeliti, ali ne smijete se prestati boriti. Budite sami svoji junaci. Dokažite sebi i drugima da možete i vjerujete da hoćete. Želim vam reći da je život samo jedna duga priča u kojoj likovi mijenjaju uloge. Na jednoj stranici si ti taj koji ispašta, a već na drugoj si kralj. Zato vjeruj! Tvoje vrijeme će doći. Vrijeme ljubavi, vrijeme sreće i sigurnosti. Samo trebaš vjerovati koliko u sebi toliko i u dobro u drugima. Koštala te tvoja nevinost, a sada neka druge košta tvoja hrabrost.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   Sanda Bakalar, I.1

 

      Vrijeme adolescencije teško je razdoblje u životu mlade osobe koja tek upoznaje svijet. Društvo i okolina znatno utječu na naše ponašanje, posebno na samopouzdanje. Povučenih i zlostavljanih osoba je uvijek bilo i, nažalost, uvijek će biti. Kao vaša vrsnica i osoba koja vas u ovim godinama može razumjeti, želim vam nešto poručiti. Uvjerena sam da je u životu samo 10 % onoga što se zapravo događa i 90 % kako mi reagiramo na to. Borite se za sebe i  svoj ugled jer svi na to imamo jednaka prava. Svatko tko vas u tom cilju pokuša spustiti, on je već ispod vas. Stoga nemojte pokleknuti pred tim malim kušnjama. Ne brinite se, niste neshvaćeni, samo niste pogledali svijet prema onoj strani na kojoj sja Sunce. Nemojte staviti slušalice u uši pokušavajući pjesmom pobjeći od sivog svijeta, umjesto toga pustite pjesmu u svoj svijet i obojite svaki crni zid bojom kojom želite, ne ostavljajući ga crnim po odredbi neke druge osobe. Sve ovo što sam napisala dovodi do jednog zaključka - ne budite zlostavljani u tišini, tj. šutnji! Ne dopustite sebi da budete nečija žrtva. Ne prihvaćajte nečiju definiciju vašega života, sami kreirajte svoju. Nabacite osmijeh na svoje predivno lice i budite najbolji!                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Martina Živković, I.1

Sadržajno i edukacijski glede Božića

m (muški rod)

- rel. kršćanski blagdan (25. prosinca), dan na koji se slavi rođenje Isusa Krista; nesvrš. božićevati / božićovati; prez. božićujem; pril. sad. božićujući.

Božićnica (ž), dar koji se daruje na Božić; razg. trinaesta plaća ili drukčija nagrada u novcu koju zaposleni dobivaju o Božiću.

Božićnjak (m), reg. pov. daća što ju kmet ima dati svom gospodaru.

 

Opća pojmovna odredba

     Jedan od najkraćih - a vjerojatno i najtočnijih - odredaba pojma Bog bit će ova: najviša zbiljnost. Za prosječnika i neupućenika proširak navedene odredbe je: sveto, beskonačno i vječno duhovno biće. Zapravo, to najviše i vrhunaravno biće u biti je nevidljivo, a od Njega je sve, On je u svemu i upravlja svime. Samo, pojmu Boga pridaje se i važno svojstvo da se On preko svojih izabranika objavio ljudima te da se i dalje objavljuje. Navedene značajke Božjeg bića vezana su za tri jednobožačka sustava globalne uljudbe (u židovstvu, kršćanstvu i islamu), koji su utemeljeni i potvrđeni i povijesno i kulturno i politički... te s ustanovljenim svećenstvom, vjerskim starješinstvom i vrhovništvom ovlašteno posreduju između božanstva i vjerništva. Ime Bog, zbog štovanja i značenja riječi piše se u mnogim jezicima pa i u hrvatskom velikim slovom (Bog). Postoji i podređeni pojam o biću s božanskim svojstvima koje je predhodilo pojmu jednobožačkoga Boga te koje je - na razini monoteističkog ili jednobožačkog bogoslovlja - i u nižem vrijednosnome položaju. Ta se riječ piše početnim malim slovom (bog), a obično znači:

- biće nadljudskih svojstava i snage (božica Afrodita, bog Apolon, božanstvo mora Neptun),

- lik ili kipić bića koje se u starini štovalo kao božanstvo,

- osoba kojoj se pripisuju božanske značajke (u rečenici "Karlov bog otac nije ničim zavrijedio toliko sinovske ljubavi"., Ivan Karlić)

- vladar koji ima apsolutnu vlast u nekoj državi (Staljin nije bio samo najveći despot nego i bog sovjetskog carstva).

 

Riječ Bog u hrvatskome jeziku

Potvrđena je u hrvatskome jeziku od 12. stoljeća. Bog je jedna od temeljnih riječi i pučkog, razgovornog i bogoslužnog, a i mislilačkog i znanstvenog jezika. Oprimjeruje se (prema Akademijinu Rječniku) kao:

* pozdrav (Ostaj s Bogom!);

* u željama (Bog ti platio!);

* u prisegama (Tako mi Bog pomogao!);

* izricanje prokletstva (Da Bog ubije!);

* nadanje (Ako Bog da.)

* izraz više ili nadređene volje (Kako Bog hoće.).

Božić je blagran kojim se, prema kršćanskom nauku, slavi spomendan Isusova rođenja. Sama riječ Božić umanjenica je od riječi Bog, tj. mali Bog, dan kada je Sin Božji postao malen, tj. kada se rodio od Djevice Marije (25. prosinca). Božić se od 4. stoljeća slavi kao nepomičan blagdan (25. prosinca), a u pravoslavaca po novome kalendaru 7. siječnja. Uvod u svetkovanje Božića čine četiri tjedna Adventa (hrv. Došašće) i osobito dan prije Božića (Badnji dan, Badnjak). 

Božićno drvce

Postavljanje i kićenje božićnog drvca je novijeg podrijetla: došao je iz germanskog kršćanskog kruga tek prije nekih stoljeće i pol. Sličan je simbol i grana zimzelena drveta. Ondje gdje se o Božiću kiti imelom, običaj je i predpostavlja se u izravnoj vezi sa čudotvornim hrastom keltskih zemalja. Blagdan Božića većinom je svetkovina Isusova rođenja, ali je od svega najvažnija poruka nade, ljubavi i vjere, u miru i ljudskoj uzajamnosti ... što je oprimjereno u neizbrisivoj slici Svete obitelji i kao obrasca uljuđeno i zaštićena ljudskoga opstanka.

Božić na europskim jezicima:

* engleski - Christmos

* njemački - die Weihnacht, die Weihnachten

* francuski - Noel

* ruski - Roždestvo

* talijanski - Natale

* španjolski - Navidad, Natividad

* latinski - Dies Natalis Iesu Christi, Natavitatis Domini festum

* novogrčki - Hristougenna, Kali Hristougenna - Sretan Božić.

Jozo LONČAR, prof.

Škol. god. 2016./2017., u Srednjoj školi Čapljina

Š A H O V S K A   S E K C I J A

Vremenik

- ponedjeljkom   - od 12:45 do 14:00

- srijedom          - od 12:45 do 14:00

Lokativus  (GDJE?)

(- lat. LOCATIVUS CASUS - mjesni padež; LOCUS - mjesto)

- učionica br. 13

Voditelji sekcije:

Jozo Lončar, prof.

Zvonimir Karlović, IV.b

Vidan Pavlović, II.2

* Ljudski život je partija šaha. (Miguel de Cervantes Savedra)

* Šah ne mogu igrati ljudi slaba srca! (- francuska poslovica)

Adresa

Srednja škola Čapljina

Ul. Ruđera Boškovića 9

88 300 Čapljina

Hercegovačko-neretvanska županija

Bosna i Hercegovina

Kontakt

Tel:  +387 36 805 - 006

Fax: +387 36 807 - 506

E-mail: sscaplj@tel.net.ba